342635
Książka
W koszyku
(Ze Zbiorów Janiny Kościów)
"Nagroda Literacka Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, ustanowiona w 1951, była jedną z pierwszych w powojennej polskiej diasporze. Po niej powstało wiele innych; niektóre z nich głośniejsze i cenniejsze (także w dosłownym tego słowa znaczeniu), jak nagroda paryskiej „Kultury" (od 1954), londyńskich „Wiadomości" (od 1958), nowojorskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (od 1964), ale żadna z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego (z wyjątkiem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, z blisko 50-letnim rodowodem). Nagradzanie twórczości literackiej było próbą kontynuowania pewnych form życia kulturalnego, które przerwała wojna i wykoślawiła emigracja. Nadawały one życiu literackiemu na uchodźstwie cech normalności, a roztaczając mecenat kulturalny zachęcały pisarzy do pracy twórczej. Należy przypomnieć, że ten pierwszy, powojenny etap wchodzenia polskich uchodźców w życie nowych społeczeństw, głównie europejskich i amerykańskich, najeżony był niekończącymi się barierami natury językowej, kulturowej, obyczajowej, które kierowały wysiłki wielu pisarzy do wyczerpującej walki o codzienny byt. Niejeden pisarz zmuszony był do zaniechania pracy literackiej. Wpływało na to również duże rozproszenie polskich twórców po świecie i dokuczliwy brak kontaktu z żywym, codziennym językiem polskim. W nagrodzie pisarskiej ujawniła się solidarność społeczeństwa z pracą twórczą pisarzy, "chroniła go ona - mówił Tymon Terlecki - przed samotnością".
Pliki multimedialne:
Status dostępności:
Rogów
Egzemplarze są dostępne wyłącznie na miejscu w bibliotece: sygn. 117871 JK (1 egz.)
Strefa uwag:
Uwaga ogólna
Książka z dedykacją i autografem Autorki.
Uwaga dotycząca bibliografii
Bibliografia na stronie 67.
Recenzje:
Pozycja została dodana do koszyka. Jeśli nie wiesz, do czego służy koszyk, kliknij tutaj, aby poznać szczegóły.
Nie pokazuj tego więcej